Jakich rzeczy NIE kupować dziecku – kilka rad na temat bezpiecznych gadżetów dla malucha 

Na pewno wielu ludzi zastanawia się, jaki prezent kupić dla nowonarodzonego członka bliższej lub dalszej rodziny. Jakie są najlepsze prezenty dla danej kategorii wiekowej? Niedługo o tym napiszę. Natomiast dziś będzie o tym, jakich prezentów nie kupować dla dziecka. Jest to wpis z kategorii świadomego rodzicielstwa – dla osób, którym zależy na zdrowiu swoich małych krewnych.

Przede wszystkim powinniśmy unikać zabawek i akcesoriów bez atestów, drewnianych ciężkich zabawek dla niemowląt, które jeszcze leżą, zabawek z ostrymi krawędziami, zabawek pomalowanych farbą nieznanego pochodzenia (na przykład drewniane zabawki, które można kupić na straganach w popularnych miejscach dla turystów). To takie podstawy. Co jeszcze jest ważne?

modIMG_20170326_130406-01

Foteliki samochodowe

Jeśli chcecie kupić na przykład fotelik samochodowy, bardzo ważne jest by sprawdzić, czy posiada on wymagane atesty oraz czy na przykład były na nim przeprowadzane crash testy oraz jak dany fotelik w takim teście sobie poradził. Warto znaleźć kilku producentów, których foteliki posiadają crash testy i wśród nich wybrać fotelik, który kupimy. Tutaj naprawdę ważna jest jakość! Fotelik za 100 złotych z dyskontu czy najtańszy fotelik z hipermarketu może i spełni swoją rolę, bo przewieziecie w nim dziecko, lecz nie będzie on bezpieczny. Czy naprawdę warto ryzykować zdrowiem i życiem dziecka?

Nosidełka

Nosidełka to bardzo popularny ostatnio trend. Super! Pomagają rodzicowi nawiązać kontakt z dzieckiem, wspomagają bliskość. Tylko niestety wiele osób nie zwraca uwagi na to, co kupuje. Pierwsza zasada – nie kupujmy wisiadeł – wybierzmy oryginalne nosidło ergonomiczne. Jaka jest różnica między jednym a drugim? Pokazuję na poniższym zdjęciu :

Lewa strona – dziecko w wisiadle // prawa strona – dziecko w nosidełku ergonomicznym

Jest różnica, prawda? Wisiadła poprzez swoją budowę sprawiają, że dziecko „siedzi” w sposób nienaturalny. Nogi zwisają bezwiednie, przez co ułożenie kości udowych i bioder również jest nienaturalne – i niestety taka pozycja przyczynia się do późniejszych problemów z biodrami, miednicą, krzywizną nóg. Należy wybierać nosidła, które pozwolą na amortyzację całych ud dziecka aż do kolan. Warto poświęcić dłuższą chwilę i przed zakupem upewnić się, że to co chcemy nabyć to nosidło, a nie wisiadło. Nie sugerujcie się tym, że oficjalna nazwa wisiadeł to „nosidła” – czego się nie robi, by sprzedać…

Bujaczki i huśtawki

Bujaczki są fajne. Można wsadzić w nie dziecko i mieć chwilę dla siebie, zrobić obiad podczas gdy ono pobawi się zabawkami na przyczepionym pałąku. I ja również go używam. Cały czas jest w domu teściów i nasza córka jest w nim karmiona lub bawi się zabawkami. ALE. Jest jedna bardzo ważna rzecz. A właściwie dwie. Pierwsza jest taka, że nie zaleca się, by dziecko przebywało w bujaczku dłużej niż pół godziny dziennie – dłużej, niż jest to naprawdę konieczne. (info od lekarza z poradni preluksacyjnej) Pozycja w bujaczku to pozycja nienaturalna dla dziecka, które jeszcze nie potrafi siedzieć samodzielnie. Druga sprawa jest taka, żeby wybierać taki  bujaczek czy huśtawkę, który ma możliwość rozłożenia się na płasko. To znacznie zdrowsza pozycja niż na przykład pod kątem 45 stopni. Bardziej naturalna i wygodna dla dziecka. Przykład z życia? Od pierwszych dni, nieświadoma tego, jakie konsekwencje może mieć dla dziecka nieprawidłowy bujaczek (wbrew pozorom z jednej z największych firm produkujących bujaczki i ogólnie zabawki), wsadzaliśmy do niego córeczkę na około dwie-trzy  godziny dziennie. Skutkiem była nabyta dysplazja jednego stawu biodrowego, z którą walczyliśmy trzy miesiące. Ile stresu się najadłam, ile nocy przepłakałam, bojąc się, że wada się nie cofnie. Naprawdę. Warto wybierać świadomie i doedukować się w tej kwestii. Jeszcze jedna mała kwestia. Nasz bujaczek miał też funkcję wibracji. Zastanawiam się, po co? Nam się ta funkcja kompletnie nie przydała.

Chodziki, skoczki

Tym zabawkom mówię zdecydowanie NIE. Być może kiedyś chodziki były bardzo popularne, ale one naprawdę nie przynoszą dziecku nic dobrego. Chodzić nie uczą na pewno. Natomiast krzywią nogi i nie tylko.

Wady tego urządzenia to spora wyliczanka (źrodło: mjakmama24.pl):

 • Przyspiesza chodzenie dziecka, które nie jest na to jeszcze gotowe. Chodzik przytrzymuje dziecko, nawet jeśli nie opanowało ono umiejętności utrzymania sylwetki w pionie. W rezultacie dziecko może mieć problemy z kręgosłupem i wadę postawy.
 • Ogranicza zdobywanie umiejętności samodzielnego chodzenia. Niezgrabne chodzenie jest normalnym etapem w rozwoju, przez który dziecko powinno przejść. Wtedy też zdobywa świadomość swojego ciała. Natomiast w chodziku zupełnie inaczej ocenia przestrzeń – odległości i wysokości. Poza tym nie widzi swoich stóp, więc nie jest świadome, co musi robić, by móc się poruszać.
 • Niebezpiecznie obciąża nóżki i miednicę. Podczas samodzielnego chodzenia trenowane są wszystkie mięśnie oraz równowaga; w chodziku zaś pracują głównie mięśnie nóg. Może to skutkować skracaniem mięśni i deformacją nóg.
 • Daje dziecku złudzenie, że umie chodzić.
 • Pozbawia dziecko doświadczenia upadków, więc nie uczy się ono ostrożności. Dziecko podczas samodzielnego chodzenia uczy się upadać w taki sposób, by nie zrobić sobie krzywdy, jak również uczy się podnosić z upadków.

Skoczki mają podobne skutki. Co więc wybrać zamiast wyżej wymienionych? Chodzik-pchacz w formie wózka dla lalek – Natalka dostała go jako prezent na chrzciny i muszę przyznać, że to jest jej jedna z najlepszych zabawek. Oczywiście poczeka, aż Mała zacznie siadać i wstanie. Coś innego? Chodzik – pchacz interaktywny – drewniany bądź plastikowy elektroniczny. Na pewno to się coś jest bezpieczniejsze od typowych chodzików i skoczków.

modIMG_20170317_133630

Co jeszcze moglibyście doradzić lub odradzić z akcesoriów dla dzieci? Chętnie poczytam!

Reklamy

11 myśli w temacie “Jakich rzeczy NIE kupować dziecku – kilka rad na temat bezpiecznych gadżetów dla malucha 

 1. Bardzo przydatny artykuł.
  Powiem szczerze że jakby ktoś kupił Dygnitarzowi Chodzik, szybko by z nim wyszedł, jestem fizjoterapeutką i coś o tym wiem. Fotelik samochodowy ;), dostał na chrzest , my wybraliśmy ciocia zapłaciła. Sama się zapytała co dziecku potrzeba :).

  Polubione przez 1 osoba

 2. Powinnaś zaznaczyć również że absolutnie w nosidło nie wkładamy dzieci które samodzielnie nie siedzą. Mimo że producenci zapewniają że wkładki noworodkowe są ok to tak nie jest. Dla noworodka bezpieczna jest tylko chusta.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Zgadzam się z każdym punktem 🙂 Dziecko jeszcze w brzuchu, ale edukuję się na okrągło. Szkoła Rodzenia daje mi wiele, Internet tym bardziej. Chcę być przygotowana i świadomie dawać mojej Małej możliwości do prawidłowego rozwoju. Szkoda, że wiele mam nie szuka, nie czyta, kupuje byle co, bo tak się im podoba, bo wygodniej. A później wychodzą problemy, których mogłyby uniknąć..

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s